Muzeum Podkarpackie, popularnie nazywane też Muzeum lamp naftowych mieści się na terenie starego miasta w dawnym Pałacu Biskupim. Początki tego obiektu sięgają końca XIV w. Drewniany dworek w Krośnie zakupił wówczas Eryk z Winsen, pierwszy biskup przemyski. W Muzeum znajduje się jedna z najliczniejszych i najefektowniejszych kolekcji lamp naftowych w Europie. Dotychczas zgromadzono około 900 eksponatów z zakresu oświetlenia naftowego, z czego większość stanowią kompletne lampy i latarnie naftowe (625 szt.). W zbiorach najpopularniejsze są lampy zwane stołowymi lub przenośnymi (425 szt.). Oprócz lamp naftowych prezentowane są inne źródła światła, jakie były używane przez człowieka na przestrzeni wieków, takie jak: łuczywo, lampki oliwne, świeczniki, lampy gazowe i elektryczne.
Cenne zbiory tworzą również wystawę archeologiczną „Pradzieje Podkarpacia – Przeszłość Ożywiona”, zorganizowaną wokół fragmentu oryginalnego muru królewskiego miasta, wzdłuż którego podziwiać można zabytki kultury materialnej naszych przodków od epoki kamienia po wczesne średniowiecze oraz wystawę historyczną „Z dziejów Krosna i regionu”, gdzie prezentowane są eksponaty pamiętające złotą erę miasta (XV i XVI w.) oraz pamiątki czasów galicyjskich, wielkich wojen XX w. oraz ostatnich lat z życia Krosna.
Godziny otwarcia
Pełna lista godzin
Historia wsi
Wieś położona w Beskidzie Niskim, w powiecie krośnieńskim, przy granicy Polski ze Słowacją. Rozciąga się na długości 5 km z południa na północ, wzdłuż potoku o nazwie Panna (dawniej Sołotwyna).
Czytaj dalej