U W A G A

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej będzie zamknięte dla zwiedzających od 1 lutego 2025 roku do odwołania.

Powodem zamknięcia Muzeum Kultury Łemkowskiej jest decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podziale dotacji celowych dla mniejszości narodowych i etnicznych na 2025 rok.

W związku z opublikowaniem przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wykazu dotacji celowych na realizację w 2025 roku zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, zmuszeni jesteśmy po raz kolejny podjąć decyzję o zamknięciu Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej dla zwiedzających, tym razem od dnia 1 lutego 2025 roku do odwołania.
Niestety, już po raz kolejny dotacja na działalność Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej została mocno okrojona w stosunku do  propozycji zawartej w składanym przez nas wniosku. Ze względu na to, że za przyznaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kwotę dotacji nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć normalnego funkcjonowania i bytu Muzeum, placówka muzealna w Zyndranowej pozostanie zamknięta dla zwiedzających w okresie trudnym do przewidzenia.
Z przykrością musimy stwierdzić, że zmiana władzy w naszym kraju w żaden sposób nie zmieniła podejścia do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. Okazuje się, że niezależnie od tego, czy krajem rządzi Zjednoczona Prawica, czy jest to „Koalicja 15 października”, podejście do spraw mniejszości narodowych i etnicznych jest takie samo, a Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA konsekwentnie i ciągle prowadzi w tym zakresie taką samą politykę. Jesteśmy mocno zawiedzeni, ponieważ cały czas liczyliśmy na to, że nowy rząd po objęciu władzy zrobi reset i nastąpi nowe otwarcie. Nic bardziej mylnego, żeby nie powiedzieć, że obecnie sytuacja mniejszości narodowych i etnicznych jest jeszcze gorsza, powiemy na razie tylko tyle, że niestety nic się w tym zakresie nie zmieniło.
Ponieważ jesteśmy już bardzo zmęczeni ciągłą wieloletnią walką i prowadzeniem działalności w warunkach ciągłego braku funduszy i zabezpieczenia bytu (na granicy wytrzymałości), jest bardzo prawdopodobne, że w bieżącym roku Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej nie wznowi już swojej działalności i pozostanie zamknięte dla zwiedzających.


 

W 2024 roku Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej będzie dostępne dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:

- W MIESIĄCACH STYCZEŃ - MARZEC: MUZEUM BĘDZIE NIECZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH;

- W MIESIĄCACH KWIECIEŃ - WRZESIEŃ: MUZEUM BĘDZIE CZYNNE W GODZ. OD 9:00 DO 17:00:

- kwiecień: codziennie z wyjątkiem poniedziałków;
- maj: codziennie z wyjątkiem poniedziałków (z wyłączeniem 19 i 30 V);
- czerwiec: codziennie z wyjątkiem poniedziałków (z wyłączeniem 4 i 8 VI);
- lipiec: codziennie z wyjątkiem poniedziałków;
- sierpień: codziennie z wyjątkiem poniedziałków (z wyłączeniem 15 VIII);
- wrzesień: codziennie z wyjątkiem poniedziałków;

- W MIESIĄCACH PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ: MUZEUM BĘDZIE CZYNNE W GODZ. OD 8:00 DO 16:00:
- październik: codziennie z wyjątkiem poniedziałków;
- listopad: codziennie z wyjątkiem poniedziałków (z wyłączeniem 1 i 11 XI);
- grudzień: codziennie z wyjątkiem poniedziałków (z wyłączeniem 19, 25 i 26 XII).

- W PONEDZIAŁKI MUZEUM JEST NIECZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH.


Ze względu na dni ustawowo wolne od pracy Muzeum Kultury Łemkowskiej w 2024 roku będzie nieczynne w następujących dniach:

- 19 i 30 MAJA;

- 4 i 8 CZERWCA;

- 15 SIERPNIA;

- 1 i 11 LISTOPADA;

- 19, 25 i 26 GRUDNIA.


W roku 2024 zadania:

  • Działalność Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej;
  • Utrzymanie Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej;
  • Święto kultury i tradycji łemkowskich "Od Rusal do Jana";
  • Publikacja książki "Życie Łemka";

realizowane są dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Galeria zdjęć muzeum

Zobacz całą galerię

Godziny otwarcia

Pełna lista godzin

Historia wsi

Wieś położona w Beskidzie Niskim, w powiecie krośnieńskim, przy granicy Polski ze Słowacją. Rozciąga się na długości 5 km z południa na północ, wzdłuż potoku o nazwie Panna (dawniej Sołotwyna).

Czytaj dalej